Beton su sızması ve akmasına nasıl önlem alınır?

Beton su sızması ve akmasına nasıl önlem alınır?

Binaların uzun ömürlü ve sağlıklı olması binanın su almaması ve taşıyıcı kolonların su alma nedeni ile yıpranmaması ile mümkündür. Çünkü su alan bina korozyona uğrarsa taşıyıcı kolonların yük taşıma kapasitesi düşebilir. Bu nedenle herhangi bir su sızıntısı veya binanın su alması durumunda hemen bir tesisat firması aranmalı, sızıntının kaynağı bulunarak müdahale edilmelidir. Dışardan gelen bir etken olması durumunda dış cephe ve çatı su izolasyonu yapmak gerek yada sıkıntılı bölgelere su izolasyonunu binanıza daha fazla zarar vermeden bir an önce tamiratı yapılmalıdır. Kum, çakıl, çimento ve su karışımı olan beton, kullanıldıktan bir müddet sonra sertleşen bir yapı malzemesidir. Yani yapı olarak su geçirmeye müsaittir. Günümüzde su geçirmez betonlar olsa da, inşaat sektöründe kullanılan beton çeşidi su geçirir yapıdadır.

Beton Neden Su Geçirir?

Beton su alıyorsa öncelikle suyun nereden geldiği, sızıntının kaynağının ne olduğu araştırılmalı, tekrar betonun su geçirmesi engellenmelidir. Betonun su alma nedenini birkaç ana başlıkta toplamak mümkündür.

  •  Su kaçağının olması,
  •  Boruların eskimesi,
  •  Yağmur ve kar suları,
  •  Yeraltı kaynak suları,
  •  Bina dış cephe izolasyonunun iyi olmaması,

Su kaçağı ciddi boyutlarda ise beton olan her yerde kendini belli eder. Tavanda, duvarlarda ve zeminde kendine bir yol bulur. Yağmur ve kar suları, bina yapısı olarak bir yerde toplanıp giderden kanalizasyona verilmiyorsa bina temelinde birikir ve zemin katta beton su almaya başlar. Basınçlı veya basınçsız binaya yakın kaynak suları da betonun su alma nedenlerindendir. Su tesisatının eskimesi, borularda çökme, kırık ve çatlaklar sızan suyun betona geçmesine neden olur.