Strafor Kullanımı Çevreye ve Sağlığa Zararlı!

Uzun yıllardır özellikle fast foodlarda kullanılan strafor kaplar, çevreyi ve sağlığı tehdit eden maddeler arasında.

Özellikle bardak kullanımı oldukça yaygın. Tek kullanımlık olan strafor yemek kapları ve bardaklar oldukça fazla kirlilik ortaya çıkaran ve çöp yığınları oluşturan zararlı içerikler taşıyan plastiğin başka bir türü.

Strafor ayrıca geri dönüşümü yapılamayan bir ürün. Çünkü oldukça masraflı olan straforların geri dönüştürülmesi ekonomik olarak da güçlük yaratıyor. Strafor kaplar ve bardaklar geri dönüşümü yapılmasa da düşük maliyet oluşturduğu için çok fazla kullanım alanına sahip olabiliyor. Özellikle sağlık açısından tehdit oluşturan strafor kaplar; stiren ve sentetik içerikli olması açısından kanserojen etkisi yaratıyor.

Kuzey Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir açıklama da; strafor kapların sıcak içecekler, yağlı gıdalar, asitli ve alkol içeren içecekler için kullanıldığında yapısında bulunan stiren o kapta bulunan gıdaya karışarak insan sağlığına zarar veriyor.  Özellikle strafor bardak ve yemek kapları içerisinde gıda tüketilmemesini ve mikro dalga fırınlarda da kullanılmaması konusunda uyarıyorlar.

Strafor kaplarının kullanımı 30.000 tonu bulan New York’ta yerel yönetimler tarafından hem geri dönüştürülememesi hem de yığınlarla kirlilik oluşturması açısından yasaklanmış.

Özellikle fast food gıda markaları tarafından çok fazla tüketimi yapılan ve birer kullanımlık olan strafor kaplarının kullanımdan kaldırılması gerek. Birçok açıdan pratiklik sağlasa da artık dünyamızda gün geçtikçe kirliliğin artışına neden olan birçok atık; geri dönüşüm sağlanamıyorsa kullanımdan kaldırılmalı. Bu tarz radikal kararların ülkemizde de alınmasını dilemekten başka elimizden bir şey gelmiyor.

Gıdalarda kullanımına alıştığımız straforlar artık bina mantoloma malzemeleri arasında da yer almaktadır. İçerdiği kanserojen etki dahi dikkate alınmadan insanlara sağlıklı korunma olarak lanse edilen mantolama da bu malzemeler ile sağlıksız ortamlar sunmaya devam ediyor; rant peşinde kazançtan başka bir şey düşünmeyen kişiler. Bu durum binanın hava almaması ve nefes sorunları yaratması ve ayrıca yangın çıkması halinde felaket olması anlamına geliyor ne yazık ki!

KAYNAK

https://www.ogunhaber.com/genel/strafor-kullanimi-cevreye-ve-sagliga-zararli-552229h.html